Topraksız Tarım

Topraksız tarım çoğu kişinin pek bilgi sahibi olmadığı bir türdür. Kısaca içinde toprak bulunmayan yetiştirme ortamlarında bitki, sebze, meyve yetiştirilmesidir diyebiliriz. Bu düşünce şu şekilde çıktı. İnsanlar evlerinin önünde domates, salatalık vs. yetiştirme isteklerinde bulundular bunun neticesinde uzmanlar toprak olmadan tarımı geliştirdiler. Bu yöntem özellikle seralarda kullanılmaktadır. Her ortam tarıma elverişli olmayabilir bu yüzden bu yöntemle birlikte tarıma elverişi olmayan yerlerde dahi ürün yetiştirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle aşırı su tüketiminin önüne de geçilir. Topraklı tarımda topraksız tarıma oranla 4-5 kat fazla su tüketimi yapılmaktadır.

Solucan Gübresi ile Topraksız Tarım

Bu yöntemi kullanan kişilerin tercihi kesinlikle solucan gübresi olmalıdır. Solucan gübresi diğer gübrelere oranla daha kalitelidir ve bitki, sebze, meyvelerin daha hızlı yetişmesine olanak sağlamakta ve daha kaliteli olmasını da sağlamaktadır. Doğa dostudur, solucanların beslenmesi oldukça kolaydır ve hızlı bir şekilde üreyerek gübrelerin oluşmasını da zamanla hızlandırırlar. Bu sebeplerden dolayı kesinlikle solucan gübresi seçimi yapmalısınız. Bu yöntem şu şekilde oluyor. Plastik su borularını oyarak içini solucan gübreleriyle doldurarak saksılar yerleştiriyorsunuz. Saksılara fideleri dikerek suluyorsunuz ve basit bir şekilde solucan gübresi yardımıyla beraber topraksız tarımızını gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Köklerin ve suların kapalı sistemlerle geçmesi sonucunda da dışardan bir hastalık tehlikesine girmiyorsunuz ve böylece kanserojen madde içerme olasılığı ortadan kalkıyor ve bu sistem tamamiyle organik bir şekilde yapılıyor.

Ayrıca klasik tarım yöntemine göre oldukça kolay. Çiftçi ne toprağı sürmekle uğraşacak ne de otlarla falan uğraşmayacaktır. Sadece saksısını sulayacak ve ürünü toplamak için seralarını ziyaret edeceklerdir. Ayrıca su kullanımı da bir hayli az olacaktır. Zaten solucan gübresi diğer gübrelere oranla çok daha az su istemektedir suyu tutma kapasitesi oldukça yüksektir. Bir yandan da topraksız tarım klasik tarıma göre daha az su istemektedir. Bu ikisi doğal olarak bir araya geldiğinde su kullanımı bir hayli azalacaktır ve günümüz şartlarını düşündüğümüz zaman bu çok önemli bir konudur. Ayrıca lezzet olarak korkmanıza da gerek yok solucan gübresi ile yaptığınız topraksız tarımda meyve ve sebzeler organik olduğu gibi tat olarak da aşağı kalır bir yanı yoktur.