Solucan Gübresi Nedir

Solucan gübresi hakkında şöyle genel bir açıklama yapmak gerekirse, atık dönüşüm sürecini geliştirmek ve daha iyi bir ürün üretmek için bazı solucan türlerinin kullanıldığı kompostlamanın basit biyoteknolojik bir prosesidir. 10˚C ila 32˚C’de aktif olan mikroorganizmaları ve solucanları kullanan (ortam sıcaklığı değil, nemli organik madde yığını içindeki sıcaklık) mezofilik bir süreçtir. İşlem komposttan daha hızlıdır; malzeme, solucan bağırsağından geçtiği için, önemli bir dönüşüm gerçekleşir, sonuçta ortaya çıkan solucan döküntüleri (solucan gübresi), mikrobiyal aktivite ve bitki büyüme düzenleyicileri açısından zengindir ve ayrıca haşere kovucu özelliği bulunur.

Katı gübre üretimi için solucanların beslenmesi çok önemlidir. Üretimde kullanılan Kırmızı Kaliforniya Solucanları yemeği çok severler. Zamanların çoğunu beslenme ile geçirirler. Ancak solucanların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi nedir sorusuna en net cevap şöyle olabilir, solucanlara verilen tüm gıdanın solucanın vücudunda sindirilerek bitkiler için faydalı mikroorganizmalar içeren bir gıdaya dönüşmesidir. İçinde yer alan mikroorganizmalar, bitkiler tarafından topraktan alınamayan besin maddelerini parçalar ve böylece bitki tarafından bu yararlı besinlerin alınabilmesini sağlar. Ayrıca havada bulunan azotun da toprağa karışmasına yardımcı olurlar. Solucanların salgı maddelerinden enzimler de bu süreçte gübreye karışır. Bu enzimler bitkilerin olumsuz hava şartlarına karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Gübre fiyatı kalitesine göre değişecektir.

Tarımda, sebze üretiminde, çimlerde ve meyvecilikte büyük faydalar sağlar.

Sebze üretiminde %50’ye yakın verim artışı sağlar. Tohum çimlenmesinde sağlayacağı fayda ile maliyeti düşürür. Bitkilerin saha hızlı büyümesini sağlayarak daha hızlı hasat olanağı yaratır. Bu gübre ile beslenen sebzeler organik olacağı için aroması ve lezzeti artar. Dolayısıyla solucan gübresi fiyatı kalitesiyle eşdeğer olacaktır.

Meyve üretiminde de benzer etkilere sahiptir. Ayrıca organik meyve üretimi sayesinde besleyici değeri daha yüksek, kansorejen madde içermeyen, vitamini bol meyveler elde etmenizi sağlar.

Çim üretiminde kullanıldığında çimlerin sararmasını engeller, daha hızlı büyümelerini sağlar ve tohum maliyetini düşürür. 

  • Solucan kabına narenciye, soğan ve sarımsak koymamalısınız. Soğan ve sarımsak kötü kokulara yol açacaktır. Narenciye ise içerdiği yüksek asit oranı ile solucanların ölmesine sebep olabilir.
  • Solucanlar, kahve tozu veya çekirdeği, çay yaprakları, ezilmiş yumurta kabuğu, bitkisel atıkları yiyecektir.   Aynı zamanda karton/kağıt bazlı eşyalara da gerek vardır.
  • Yağlı ve tuzlu besinler vermemelisiniz.
  • Günlük ürünler vermemelisiniz.
  • Domates vermemelisiniz. Çünkü solucanlar domates tohumlarını ayrıştıramazlar ve domates toprakta filizlenebilir.

Tarımsal üretimlerinizde solucan gübresi fiyatı araştırmasını yapıp aynı zamanda bunu tarlanızda,bahçenizde kullanarak hem doğaya fayda sağlamış olursunuz hem de organik ve sağlıklı ürünler elde edersiniz. 

TOPRAĞINIZIN CAN DOSTU
Solucan gübresi nedir: Fermente edilmiş (yanmış) hayvan gübresinin solucanların sindirim sisteminden geçmiş haline solucan gübresi denir. %100 organiktir yabancı madde içermez.

Solucan Gübresini, her türlü tarımsal üretimde, yeni dikimde, açık alan, örtü altı tarım, bahçe ve balkon sebzeciliğinde, meyvelerde, bahçe çiçeklerinizde ve çim alanlarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Unutmamalısınız ki, Organik bir gübre olduğu için, fazla kullanımdan dolayı bitkiniz herhangi bir zarar görmeyecektir. Az kullanımda ise etkisi azalacaktır.

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli ve Miktarları
FİDE DİKİMİNDE
Solucan Gübresi Yeni fide dikimlerinizde; kök çukuruna 100-150 gr. kadar doğrudan bitkinizin kökü ile tamsa edecek şekilde koyup, fidenizi gübremizin üzerine yerleştirip, etrafını toprakla kapatıp sulamanız yeterlidir.
FİDAN DİKİMİNDE
Eğer fidan dikimi yapacaksanız, kök çukuruna 1,5-2 kg. koyup, fidanı üzerine yerleştirip, yine etrafını toprakla kapatarak dikim yapmanızı tavsiye ediyoruz.
SAKSI BİTKİLERİNDE
Var olan çiçeklerinizde saksınızın yüzeyine 1-2 cm kalınlığında gübremizi serperek, içeriğindeki mikroorganizmaların güneşten zarar görmemesini sağlamak için, üzerini ince bir kat toprakla kapatıp sulamanız yeterlidir.