Solucan gübresi Nasıl Üretilir?

Saman, kabuğu, yaprakları, sapları, yabani otları vs. gibi çok çeşitli organik artıklar solucan gübresi haline dönüştürülebilir. Gövde üretimi için diğer potansiyel besleme stoğu, hayvan atıkları, kümes hayvanı çöpü, süt atıkları, gıda işleme atıkları, MSW’nin organik fraksiyonu, kese, biyogaz tesislerinden dijestat vb. Her solucan yaklaşık 0,5 ila 0,6 gram ağırlığında, vücut ağırlığına eşdeğer atıkları yiyor ve bir günde tükettiği atığın yaklaşık yüzde 50’sine eşdeğer döküm üretiyor. Dökümlerin nem içeriği yüzde 32 ile % 66 arasında değişmektedir ve pH 7 civarındadır. Organik gübredeki besinlerin miktarı, ham madde kaynağına ve toprak solucanı türlerine bağlıdır.

Burrowing ve burrowing türlerine bölünmüş yaklaşık 3600 çeşit solucan türü vardır. Eisenia foetida gibi kırmızı solucan türleri ve organik gübre yapımında en etkili olanlardır. Yuvalanmayan solucanlar, yüzde 10 toprak ve yüzde 90 organik atık maddeler yerler; bunlar organik atığı, solucanlarından daha hızlı organik gübre haline getirir. 0 ila 40 ° C arasındaki sıcaklıkları tolere edebilirler, ancak rejenerasyon kapasitesi kazıkta yüzde 25 ila 30 ° C ve yüzde 40 ila 45 nem seviyesinde daha fazladır. Yığılma tür solucanlar, sadece geceleri toprak yüzeyine gelir. Bunlar toprakta 3.5 m derinliğe kadar delik açmakta ve yüzde 90 toprak ve yüzde 10 organik atık yutmak suretiyle 5.6 kg döküm üretmektedir.

Verimli gübreleme türleri, üretim miktarına ve gübreleme yapılarına bağlıdır. Kişisel gereksinimlerini karşılamak için küçük ölçekli vermikodülasyon yapılır ve çiftçiler / bahçıvanlar yılda 5-10 ton solucan gübresi toplayabilir. Öte yandan, büyük miktarlarda organik atık üretimi, modern tesislerdeki yıllık büyük miktarlarda organik atıkların geri dönüştürülmesiyle ticari ölçekte yapılmaktadır.

Solucan gübresi üretimi atıkları değerli bir ürüne dönüştürmenin en iyi yoludur. Ev ortamında da üretilebilir. Doğru ortam ve koşullar sağlandığında kısa sürede solucan sayısı artırılabilir. Aynı zamanda gübre üretimi, çöplerinizi de azaltacaktır.

Solucan gübresi üretimi için öncelikle 2 adet solucan kutusuna ihtiyacınız olacak. Bunun için 2 adet plastik kutu kullanabilirsiniz. Solucan üretimi için satılan solucan yetiştirme kaplarından da alabilirsiniz. Bu ürünleri vermikompost üretimi yapan internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Tabanı olmayan kaplar kültür solucanı üretiminde kullanılabilir. Ancak bu kaplar Kırmızı Kaliforniya Solucanı üretmek için uygun değildir. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi de zor olacaktır.

Solucan üretiminde nem, ısı, hava sirkülasyonu ve besin oranı çok önemlidir. Aynı zamanda düzenli olarak yapılan kontroller zararlı olabilecek böceklerin tespiti ve erken müdahalesi için de çok önemlidir. Solucan gübresi üretimi aşamasında bunlar önemlidir.

Solucanların gelişebilmesi için mutlaka ortamda nem olmalıdır. Kompost yatağı sıkınca damlayacak kadar nemli olmalıdır. Ancak kavun, karpuz gibi sulu gıdalar verecekseniz yatağa ekleme yapmanız gerekir. Eğer ortam fazla sulu kalırsa solucanlar boğulabilir. Bunun için solucan gübresi üretimi boyunca ne yapıp ne yapmayacağınızı önceden bilmelisiniz.

Solucanlar ani sıcaklık değişimine dayanamazlar. Bu nedenle 12-25 derece arasında stabil bir sıcaklık solucanlar için idealdir. Bu yüzden solucan gübresi üretimi dikkat gerektirir. Güneşin kaplara doğrudan gelmesini engelleyin. Böyle bir durumda solucanlar fazla sıcaktan ölebilir. Evde üretim yapacaksanız başlangıç olarak evin bodrum katı ya da depo alanı uygun olacaktır. Eğer çadırda üretim yapacaksanız mutlaka izolasyonlu bir alan sağlanması gerekir.Çünkü solucan gübresi üretimi için uygun yaşam koşullarını sağlayabilmeniz gerekmektedir.

Özellikle Kırmızı Kaliforniya Solucanları oksijensizlikten ölebilirler. Solucan gübresi üretimi sektörünün baş rol oyuncusu olan bu canlılara değer vermeli, dikkat etmelisiniz. Kaplarda bulunan hava deliklerini düzenli olarak kontrol ederek bu durumu engelleyebilirsiniz. Ayrıca yatak zaman zaman kabartılarak hava akımını sağlıklı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi uğraşı isteyen bir sektördür.

Solucanlar çoğaldıklarında yiyecek miktarını kontrol etmelisiniz. Solucan gübresi üretimi boyunca verilen mamaları gözlemlemeniz gerekmektedir. Yiyeceklerinin az gelmesi durumunda kendi dışkılarını yiyerek zehirlenebilirler.

Eğer ortada bir sebep yokken solucanlar öldüyse yatağı yenileyip tekrar deneyebilirsiniz. Gözden kaçırdığınız bir durum olabilir ve solucanlar bu sebepten ölmüş olabilirler. Solucan gübresi üretimi dikkat gerektiren bir sektördür.

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİNDE HANGİ TERİMLER KULLANILIR?

Vermikompost: solucan kompostu, vermikast, solucan döküntüleri, solucan humusu veya solucan gübresi olarak da adlandırılır.

Kesin tanımı, bazı solucan türleri tarafından organik maddenin parçalanmasının son ürünüdür. Vermikompost besin açısından zengin, doğal gübre ve toprak düzenleyicidir. Vermikompost üretim süreci ‘vermikomposting‘ olarak adlandırılır.

Vermikompost suda çözünür besinler içerir ve mükemmel, besleyici açısından zengin organik gübre ve toprak düzenleyicidir. Çiftçilik ve sürdürülebilir organik tarımda kullanılır. Aynı zamanda evinizdeki ya da bahçenizdeki bitkiler için de kullanılabilir.

Solucan gübresi Uygulamaları

Solucan dökümleri, bahçe gübresinden daha yüksek oranda hem makro hem de mikro besin maddelerini içerir. Diğer besin öğelerinin yanı sıra, ince bir solucan alçı kolayca hazır halde bulunan ve bir ay içerisinde serbest bırakılan NPK açısından zengindir. Solucan gübresi, bitki büyümesini arttırır, bitkilerde hastalığı azaltır, toprakta gözenekliliği ve mikrobiyal aktiviteyi arttırır ve su tutma ve havalandırmayı iyileştirir.

Solucan gübresi ayrıca kimyasal gübrelere duyulan ihtiyacı azaltarak ve atık depolama alanlarına giden atık miktarını azaltarak çevreye yarar sağlar. Solucan gübresi üretimi dünya çapında artmakta ve özellikle Batı ülkelerinde, Asya-Pasifik ve Güneydoğu Asya’da artan bir kullanım alanı bulmaktadır.

Solucan gübresi çayı nispeten yeni bir ürün, organik madde, mikroorganizmalar ve besinlerin vermikompekten ekstrakte edilmesiyle üretilen bir sıvı olan Solucan gübresi çayıdır. Solucan gübresi ve gübreden farklı olarak, bu çay hastalığın bastırılmasını arttırdığı bildirilen doğrudan bitki yapraklarına uygulanabilir. Solucan gübresi çayı ayrıca biyolojik etkinliği artırmak için gübre uygulamaları arasında bir ek olarak toprağa uygulanabilir.

Solucan gübresi toplu olarak satılabilir veya çeşitli gübre ve toprak karışımları ile paketlenebilir. Piyasalar arasında ev geliştirme merkezleri, kreşler, peyzaj müteahhitleri, seralar, bahçe malzemeleri mağazaları, bakkal zincirleri, çiçekçiler, indirim evleri ve genel halk vardır.