Solucan Gübresi Besin Değerleri

Sıradan toprağa kıyasla, solucan gübresi besin değerleri (solucanların sindirim yollarından üretilen malzeme) beş kat daha fazla azot, yedi kat daha fazla fosfor ve 11 kat daha fazla potasyum içerir.

Sıradan toprak ile kıyaslandığında, solucan katı gübresi üretimi ile elde edilmiş gübre kullanılmış toprak 5 kat daha fazla azot ve 1.5 kat daha fazla kalsiyum içeriyor. Ek olarak, besin ömrü 6 kata kadar daha fazladır.

Piyasada bulunan ortalama saksı toprak karışımları genellikle sterildir ve bir mikrobiyal popülasyona sahip değildir. Sağlıklı ve üretken bitkiler yetiştirmek için besinlerin ve mikrobiyal organizmaların kombinasyonu önemlidir.

Katı gübre, uzun süreli kalıcı etkilere sahip mikrobiyal organizmalar ve besin maddeleri eklemekle kalmaz, aynı zamanda yapıyı mevcut toprağa göre modifiye eder, su tutma kapasitesini artırır.

Katı gübre, kalsiyum, magnezyum, nitrojen, fosfat ve potasyum içeren 60’dan fazla mikrobesin ve eser mineral içerir.

Katı gübre, bitkilerin pH seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olduğu toprakta büyümelerine yardımcı olan bir tampon görevi görür. Bitkilerin topraktaki besin maddelerini emmesini imkansız kılan aşırı pH seviyelerini önler. Solucan gübresi besin değerleri bakından oldukça zengin kullanıcısını memnun edici bir özelliğe sahiptir.

Gübredeki humus, topraktan toksinleri, zararlı mantarları ve bakterileri çıkarır. Bu nedenle dökümler, bitki hastalıklarıyla savaşma kabiliyetine sahiptir.

Solucan gübresi, organik atıklarda ağır metalleri tamir etme kabiliyetine sahiptir. Bitkilerin, bu kimyasal bileşikleri ihtiyaç duyduklarından daha fazla emmesini engeller. Bu bileşikler, daha sonra bitkiler onlara ihtiyaç duyduklarında serbest bırakılabilir.

Solucan gübresi eklenmesi, beyaz sinekler, yaprak bitleri ve örümcek akarlarının itilmesi için etkili, organik bir yöntemdir. Bitkilerinizin etrafındaki toprağa düzenli uygulama, bu ortak zararlılara karşı savaşan enzimleri artırır.

Solucan gübresi, organik atık dönüşüm işlemini geliştirmek ve daha iyi bir ürün üretmek için bazı solucan türlerinin kullanıldığı bir organik gübre türüdür. Mikroorganizmaları ve solucanları kullanan mezofilik bir işlemdir. Solucanlar organik atık maddeleri besler ve sindirim sisteminden geçirir ve solucan gübresi olarak bilinen tanecikli bir formda (koza) verir.

Basitçe söylemek gerekirse solucan gübresi, toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel özelliklerini iyileştirebilen, döküm adı verilen toprak solucanı ekimidir. Solucanın sindirim kanalındaki kimyasal salgıları toprağı ve organik maddeleri parçalamaya yardımcı olur, böylece dökümlerde hemen bitkiler için mevcut olan daha fazla besin maddesi bulunur.