Solucan Gübresi

Solucanlar çok eski çağlardan beri yaşamını sürdüren canlılardır. Uzun yıllardır toprak altında yaşarken bağışıklık sistemlerini oldukça geliştirmişlerdir. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi zamanla değer kazanmıştır. Bu sindirim sisteminde yararlı mikroorganizmalar, bakteriler, mantarlar ve büyüme enzimleri bulunur. Toprakta bu gübrenin kullanılması sonucunda bitkiler daha hızlı ve daha sağlıklı gelişir.

Dünyada solucan gübresine verilen isim vermicompost ve solucan üretimine verilen isim de vermicomposting veya worm composting olarak bilinir. Solucan gübresi, gıda içeren mutfak atıklarının ayrıştırılması ve solucanlar tarafından sindirilmesi ile elde edilen organik gübredir. Bu gübre besin açısından zengindir ve sağlıklı toprak için gerekli olan mikroorganizmalar açısından zengindir.

Evde yetiştirilen bitkiler için de uygundur.Ayrıca düzenli kullanılması, toprakta kullanılan kimyevi madde ihtiyacını azaltacağı için daha organik bitkiler yetiştirmek mümkün olacaktır.

Solucan gübresinin tarım arazilerinde kullanımının ürün verimliliğini arttırmasının yanı sıra ekosisteme de birçok faydası bulunuyor. Hem daha kaliteli üretim yapmak hem de doğaya faydalı olmak için hemen satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. 

 

 

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi atıkları değerli bir ürüne dönüştürmenin en iyi yoludur. Ev ortamında da üretilebilir. Doğru ortam ve koşullar sağlandığında kısa sürede solucan sayısı artırılabilir. Aynı zamanda gübre üretimi, çöplerinizi de azaltacaktır.

Solucan gübresi üretimi için öncelikle 2 adet solucan kutusuna ihtiyacınız olacak. Bunun için 2 adet plastik kutu kullanabilirsiniz. Solucan üretimi için satılan solucan yetiştirme kaplarından da alabilirsiniz. Bu ürünleri vermikompost üretimi yapan internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Tabanı olmayan kaplar kültür solucanı üretiminde kullanılabilir. Ancak bu kaplar Kırmızı Kaliforniya Solucanı üretmek için uygun değildir. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi de zor olacaktır.

Solucan üretiminde nem, ısı, hava sirkülasyonu ve besin oranı çok önemlidir. Aynı zamanda düzenli olarak yapılan kontroller zararlı olabilecek böceklerin tespiti ve erken müdahalesi için de çok önemlidir. Solucan gübresi üretimi aşamasında bunlar önemlidir.

Solucanların gelişebilmesi için mutlaka ortamda nem olmalıdır. Kompost yatağı sıkınca damlayacak kadar nemli olmalıdır. Ancak kavun, karpuz gibi sulu gıdalar verecekseniz yatağa ekleme yapmanız gerekir. Eğer ortam fazla sulu kalırsa solucanlar boğulabilir. Bunun için solucan gübresi üretimi boyunca ne yapıp ne yapmayacağınızı önceden bilmelisiniz.

Solucanlar ani sıcaklık değişimine dayanamazlar. Bu nedenle 12-25 derece arasında stabil bir sıcaklık solucanlar için idealdir. Bu yüzden solucan gübresi üretimi dikkat gerektirir. Güneşin kaplara doğrudan gelmesini engelleyin. Böyle bir durumda solucanlar fazla sıcaktan ölebilir. Evde üretim yapacaksanız başlangıç olarak evin bodrum katı ya da depo alanı uygun olacaktır. Eğer çadırda üretim yapacaksanız mutlaka izolasyonlu bir alan sağlanması gerekir.Çünkü solucan gübresi üretimi için uygun yaşam koşullarını sağlayabilmeniz gerekmektedir.

Özellikle Kırmızı Kaliforniya Solucanları oksijensizlikten ölebilirler. Solucan gübresi üretimi sektörünün baş rol oyuncusu olan bu canlılara değer vermeli, dikkat etmelisiniz. Kaplarda bulunan hava deliklerini düzenli olarak kontrol ederek bu durumu engelleyebilirsiniz. Ayrıca yatak zaman zaman kabartılarak hava akımını sağlıklı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi uğraşı isteyen bir sektördür.

Solucanlar çoğaldıklarında yiyecek miktarını kontrol etmelisiniz. Solucan gübresi üretimi boyunca verilen mamaları gözlemlemeniz gerekmektedir. Yiyeceklerinin az gelmesi durumunda kendi dışkılarını yiyerek zehirlenebilirler.

Eğer ortada bir sebep yokken solucanlar öldüyse yatağı yenileyip tekrar deneyebilirsiniz. Gözden kaçırdığınız bir durum olabilir ve solucanlar bu sebepten ölmüş olabilirler. Solucan gübresi üretimi dikkat gerektiren bir sektördür.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi nedir sorusuna en net cevap şöyle olabilir, solucanlara verilen tüm gıdanın solucanın vücudunda sindirilerek bitkiler için faydalı mikroorganizmalar içeren bir gıdaya dönüşmesidir. İçinde yer alan mikroorganizmalar, bitkiler tarafından topraktan alınamayan besin maddelerini parçalar ve böylece bitki tarafından bu yararlı besinlerin alınabilmesini sağlar. Ayrıca havada bulunan azotun da toprağa karışmasına yardımcı olurlar. Solucanların salgı maddelerinden enzimler de bu süreçte gübreye karışır. Bu enzimler bitkilerin olumsuz hava şartlarına karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Gübre fiyatı kalitesine göre değişecektir.

Tarımda, sebze üretiminde, çimlerde ve meyvecilikte büyük faydalar sağlar.

Sebze üretiminde %50’ye yakın verim artışı sağlar. Tohum çimlenmesinde sağlayacağı fayda ile maliyeti düşürür. Bitkilerin saha hızlı büyümesini sağlayarak daha hızlı hasat olanağı yaratır. Bu gübre ile beslenen sebzeler organik olacağı için aroması ve lezzeti artar. Dolayısıyla solucan gübresi fiyatı kalitesiyle eşdeğer olacaktır.

Meyve üretiminde de benzer etkilere sahiptir. Ayrıca organik meyve üretimi sayesinde besleyici değeri daha yüksek, kansorejen madde içermeyen, vitamini bol meyveler elde etmenizi sağlar.

Çim üretiminde kullanıldığında çimlerin sararmasını engeller, daha hızlı büyümelerini sağlar ve tohum maliyetini düşürür. 

Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar sonucu solucan gübresinin faydaları şu şekilde listelenmektedir:

 • Toprağa besin sağlar.
 • Toprağın bitkileri tutma yeteneğini artırır.
 • Toprak yapısını geliştirir.
 • Toprağın drenajını iyileştirir.
 • Kumlu toprakların su tutma kabiliyetini artırır.
 • Toprağa yararlı bakteri sağlar.
 • Toprağın pH dengesini düzenler
 • Toprağın biyolojik ve fiziksel yapısını iyileştirir.
 • Topraktaki organik madde miktarını artırır.

Solucan gübresi faydaları saymakla bitmese de üretim süreci, solucanların organik atıkları çok yüksek kaliteli kompost haline getirdiği süreçtir.  Suda çözünür besinler içerir ve besin açısından zengin organik gübre ve toprak düzenleyicidir.

Solucan gübresi üretimi, yiyecek atıklarını geri dönüştürmenin en kolay yollarından biridir. Organik atıklarınızı alıp solucanlar yardımıyla besin açısından zengin gübre haline getirme uygulamasıdır.

Bitkilere ve organik üretim yapmak isteyenlere sağladığı birçok fayda vardır.

Solucan gübresi fiyatı oluşumu düşük maliyetlere sahiptir. Doğru ekipman için yapılan ilk harcamadan sonra vermikompost üretimi, toprak değişikliğine kıyasla nispeten ucuzdur. Üretim süreçleri ölçeklenebilirdir ve ev kullanımı için basit bir vermikompost kutusundan ticari satış için vermikompost üreten daha büyük üretim operasyonlarına kadar değişebilir.

Solucan gübresi fiyatı yüksek olması organik olduğu için çevrenin korunmasına yardımcı olur. Yenilenebilir ve çevre dostu bir kaynaktır. Tamamen doğal bir ürün olan vermikomost, ekolojik açıdan daha az sağlam bir uygulama olan kimyasal gübre uygulama ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur. Vermikompostlama ayrıca, düzenli depolama alanlarına atılan organik atık miktarını azaltmaya da yardımcı olur.

Katı gübre fiyatı biraz pahalı da olsa bitkiler için faydalı besinler içerir. Nitrojen, fosfor ve potasyum dahil olmak üzere yüksek miktarda bitkisel besin sağlar. Ticari saksı toprağına kıyasla bu besin maddelerinin ortalama iki katından fazladır. Vermikompost ayrıca bitki gelişimini iyileştiren, bitki büyüme düzenleyicileri de içerebilir. Vermikompost içindeki besinler bitkilerin daha kuvvetli gelişmesine, daha büyük çiçek açmasına yardımcı olur. Ürün veriminin kalitesini artırır.

Bitki dostu bir gübre türüdür. Kimyasal gübrelere kıyasla hem daha düşük maliyetli hem de toprağa daha faydalıdır. Vermikompost ayrıca sağlıklı toprak için gerekli olan yararlı mikropları içerir. Yukarıda da söylediğimiz gibi solucan gübresi faydaları gerçekten de çiftçinin her daim yanında ve avantajınadır.

Solucan Gübresi Besin Değerleri

Sıradan toprağa kıyasla, solucan gübresi besin değerleri (solucanların sindirim yollarından üretilen malzeme) beş kat daha fazla azot, yedi kat daha fazla fosfor ve 11 kat daha fazla potasyum içerir.

Sıradan toprak ile kıyaslandığında, solucan katı gübresi üretimi ile elde edilmiş gübre kullanılmış toprak 5 kat daha fazla azot ve 1.5 kat daha fazla kalsiyum içeriyor. Ek olarak, besin ömrü 6 kata kadar daha fazladır.

Piyasada bulunan ortalama saksı toprak karışımları genellikle sterildir ve bir mikrobiyal popülasyona sahip değildir. Sağlıklı ve üretken bitkiler yetiştirmek için besinlerin ve mikrobiyal organizmaların kombinasyonu önemlidir.

Katı gübre, uzun süreli kalıcı etkilere sahip mikrobiyal organizmalar ve besin maddeleri eklemekle kalmaz, aynı zamanda yapıyı mevcut toprağa göre modifiye eder, su tutma kapasitesini artırır.

Katı gübre, kalsiyum, magnezyum, nitrojen, fosfat ve potasyum içeren 60’dan fazla mikrobesin ve eser mineral içerir.

Katı gübre, bitkilerin pH seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olduğu toprakta büyümelerine yardımcı olan bir tampon görevi görür. Bitkilerin topraktaki besin maddelerini emmesini imkansız kılan aşırı pH seviyelerini önler. Solucan gübresi besin değerleri bakından oldukça zengin kullanıcısını memnun edici bir özelliğe sahiptir.

Gübredeki humus, topraktan toksinleri, zararlı mantarları ve bakterileri çıkarır. Bu nedenle dökümler, bitki hastalıklarıyla savaşma kabiliyetine sahiptir.

Solucan gübresi, organik atıklarda ağır metalleri tamir etme kabiliyetine sahiptir. Bitkilerin, bu kimyasal bileşikleri ihtiyaç duyduklarından daha fazla emmesini engeller. Bu bileşikler, daha sonra bitkiler onlara ihtiyaç duyduklarında serbest bırakılabilir.

Solucan gübresi eklenmesi, beyaz sinekler, yaprak bitleri ve örümcek akarlarının itilmesi için etkili, organik bir yöntemdir. Bitkilerinizin etrafındaki toprağa düzenli uygulama, bu ortak zararlılara karşı savaşan enzimleri artırır.

SOLUCAN GÜBRESİ ÇAYI

Kompost çayı, havalandırılmış sudaki biyolojik olarak aktif kompostun demlenmesiyle elde edilen konsantre organik sıvı gübredir. Kompost çayı besin bakımından zengindir ve bitkilere yararlı toprak bakterileri sağlamaya yardımcı olur. Solucan gübresi çayı için birkaç önemli nokta olmakta birlikte dilerseniz bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde yardımcı olabiliriz.

Kompostun içindeki besin maddeleri ve faydalı mikroplar, bitkileriniz için su ile birlikte sıvı gübre olarak uygulanır. Katı gübre ile kompost çayı yapmak için iki yol vardır: temel yöntem (basit demleme) veya havalandırılmış, demlenmiş yöntem.

Bir kompost çayı genellikle bir miktar solucan gübresi çayının bir miktar su ile birleştirilmesiyle üretilir. Bu tip bir sıvı gübre, bir püskürtücü ile bitkilere veya bitkileri çevreleyen toprağa daldırılarak uygulanabilir. Ya da yapraklara püskürtücü ile uygulayabilirsiniz. Ayrıca solucan gübresi çayı ile hazırlayacağınız karışımda tohumları bekleterek hızlı filizlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Solucan gübresi çayı bitki ve toprağa besin sağlar. Hızlı etkili besinler, bitkiler tarafından yapraklarından veya topraklarından hızla emilir.

Toprak ve bitki arasında sağlıklı bir denge yaratır. Hastalıkları, mantarları yakalama becerisini artırır. Mikrobiyal fonksiyonları şunları içerir: Mikroplara neden olan hastalıklarla rekabet eder, zehirli böcek ilacı ve diğer kimyasalları bozar, bitki büyüme hormonları üretir ve bir bitkinin mevcut besinlerini mineralize eder.

Bitkinin yapraklarını veya köklerini asla yakmaz.

NEDEN SOLUCAN GÜBRESİ TERCİH EDİLMELİ?

Peki neden solucan gübresi tercih edilmedi diye düşünüldüğünde solucan kompostlaması, gıda artıkları ve diğer organik maddeleri vermikompost veya solucan kompostu olarak adlandırılan değerli bir toprak değişikliğine dönüştürmek için solucanların kullanılmasıdır. Solucanlar, kurtçukların vücudundan geçerken kompost haline gelen yiyecek artıkları yer. Bu kompost daha sonra bitki yetiştirmek için kullanılabilir. Vermikompostun bitkiler için neden iyi olduğunu anlamak için, solucanların besin açısından zengin meyve ve sebze artıkları yediklerini ve besin açısından zengin bir kompost haline getirdiklerini unutmamak gerekir.

Solucanlar tarafından üretilen vermikompost veya kompost, çoğunlukla mantar ve bakteriler tarafından oluşturulan kompostla karşılaştırıldığında, besin açısından yedi kat daha zengindir ve son çalışmalar, toprağa karışan küçük miktarların bile hastalıkları, sümüklü böcekleri ve böcekleri bastırdığını göstermektedir. Toprak fertilitelerini kimyasal olarak dökümleriyle (solucanların cildinden yayılan bir gübre ve balçık karışımı) iyileştirmeye ek olarak solucanlar hava yollarını açarak ve drenaj deliklerini açarak toprağı fiziksel olarak iyileştirir.

Kanada, İtalya, Japonya, Hindistan, Malezya, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük ölçekli vermikompost uygulamaları yapılmaktadır. Vermikompost tarım, peyzaj, kompost çayı oluşturmak veya satış için kullanılabilir.

Vermikompostun diğer kompostlama yöntemleriyle üretilen komposttan daha zengin olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, içerdiği besinlerin ticari bitki besinlerinden daha iyi performans gösterdiği de gözlemlenmiştir.

Toprakta hali hazırda bulunan besinleri bitkiden temin edilebilen biçimlere dönüştüren mikrobiyal bakteri açısından zengindir.

Diğer gübrelerin aksine, solucan döküntüleri ayrıca, besin maddelerinin suyla yok olmasını önleyen ve nemi düz toprağa göre daha iyi tutan solucan mukusunu da içerir.

Vermikompost, toprakta bulunan ağır metallerin bitkiye geçmesini de engeller. Bu başlığımızda ele aldığımız gibi neden solucan gübresi tercih edilmeli bir kez daha öğrenmiş olduk

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİNDE HANGİ TERİMLER KULLANILIR?

Vermikompost: solucan kompostu, vermikast, solucan döküntüleri, solucan humusu veya solucan gübresi olarak da adlandırılır.

Kesin tanımı, bazı solucan türleri tarafından organik maddenin parçalanmasının son ürünüdür. Vermikompost besin açısından zengin, doğal gübre ve toprak düzenleyicidir. Vermikompost üretim süreci ‘vermikomposting‘ olarak adlandırılır.

Vermikompost suda çözünür besinler içerir ve mükemmel, besleyici açısından zengin organik gübre ve toprak düzenleyicidir. Çiftçilik ve sürdürülebilir organik tarımda kullanılır. Aynı zamanda evinizdeki ya da bahçenizdeki bitkiler için de kullanılabilir.

SOLUCAN GÜBRESİNİN TOPRAK İÇİN FAYDALARI
 • Toprağın havalandırmasını geliştirir.
 • Toprağı mikroorganizmalar ile zenginleştirir. (fosfataz ve selülaz gibi enzimler ekleyerek)
 • Solucan döküntülerinde gerçekleşen mikrobiyal aktivite, toprağın kendisine göre 10 ila 20 kat daha fazladır.
 • Zeminde zaten bulunan derin solgun solucanları çeker.
 • Su tutma kapasitesini artırır.
SOLUCAN GÜBRESİNİN BİTKİ İÇİN FAYDALARI
 • Çimlenme, bitki büyümesi ve ürün verimini artırır.
 • Kök büyümesini ve yapısını geliştirir.
 • Toprağı mikroorganizmalar ile zenginleştirir.
SOLUCAN GÜBRESİNİN EKONOMİK FAYDALARI
 • Dönüşüm sayesinde atık sahalarına atık akışını azaltır.
 • Biyolojik atıkların atık akışından elimine edilmesi, tek bir depoda toplanan diğer geri dönüştürülebilir atıkların kirlenmesini azaltır.
 • Düşük sermaye yatırımı ve nispeten basit teknolojiler gerektirdiği için, daha az gelişmiş tarım bölgelerinde solucan gübresi üretimi ve kullanımını kolaylaştırır.
SOLUCAN GÜBRESİNİN ÇEVREYE FAYDALARI
 • Geri dönüşüm yoluyla “metabolik boşluğu” kapatmaya yardımcı olur.
 • Büyük ölçekli üreticiler genellikle sıcaklık kontrolü ve makineli hasat kullanırlar, ancak diğer ekipman nispeten basittir ve hızlı bir şekilde yıpranmaz.
 • Üretim, metan ve nitrik oksit gibi sera gazı emisyonlarını azaltır.