Neden Solucan Gübresi?

Bu sorunun birçok mantıklı cevabı vardır. İlk başta solucanlar küçük canlılardır ve beslemesi, bakımı bir hayli kolaydır. Bu işte sabırlı olursanız ilerleyen zamanlarda büyük kazançlar sağlayacaksınız. Organik gübre çoğu kişinin kimyasal gübreye göre çok daha kaliteli bir gübre çeşididir. Ve bu organik gübre deyince aklınıza gelmesi gereken ilk gübre çeşidi solucan gübresi olmalıdır. Dediğimiz gibi bakımı bir hayli kolaydır ve oluşturduğu gübreler de bir hayli kalitelidir. Avrupa’da ve Amerika’da yıllardır kullanılmaktadır hatta solucan çiftlikleri her yıl artmaktadır. Ülkemiz de bunun bilincedir ve o ülkelerdeki kadar olmasa da bizde de atılımlar olmakta ve solucan yetişimi hakkında insanlar bilinçlenmektedir.

Öncelikle bu gübre çeşidi bitkilerin,meyve ve sebzelerin çok daha kaliteli oluşmasına olanak sağlar. Topraktaki mikroorganizmaları canlandırır daha da aktif hale gelmesini sağlar. Ayrıca su tasarrufu da sağlar. Diğer gübrelere göre %40 oranında daha az bir sulama işini görmektedir. Toprak ısısını artırır bunu toprağın rengini koyulaştırmasıyla sağlar. Doğayı kirletmez ve koku yapmaz en önemli faydalarından biri de bu olsa gerek. Ayrıca yenileme özelliğine de sahiptir. Hastalıklı hücreleri eski haline döndürürken hastalıklı bitkiyi hızla iyileştirme özelliğine de sahiptir.

Solucan Gübresi Geleceği

Çiftçilere göre solucan gübresi kimyasal gübrelerle canlılığını yitiren toprakların solucan gübresi kullanımıyla eski canlılıklarını kazanacaklarını ve toprağın verimini artacağını düşünmektedirler. Ayrıca toprağının ömrünün de uzayacağını dile getiriyorlar. Erkencilik özelliğiyle birlikte de çiftçinin mahsul toplama hızını artırdığı gibi topladığı mahsullerin de kaliteli olmasında büyük önem sağlamakta. Peki ülkemizde bu solucan gübresi yönteminin geleceği ne durumda? Uzmanlar da bu yöntemin diğer yöntemlerden daha verimli olduğunun bilincinde. Bu yöntemi kullanan insanlar da ürünlerinin daha hızlı ve kaliteli yetiştiğini görüyorlar. Mazisi 70-80 yıl öncesine dayanan ve tarım geçmişine baktığımız vakit çok yeni sayılan bu yöntemin geleceği oldukça parlak. Çünkü üretim yapmak ve solucanları beslemek olsun bakımı olsun bir hayli kolay. Maliyeti de uygun olan bu yöntem organik gübre tercihinde bulunacak kişiler için bulunmaz bir nimet. Bu yüzden önümüzdeki yıllarda bu solucan gübresi kullanımı çok daha fazla artacak ve Avrupa ülkeleri, Amerika gibi ülkelerin seviyesine gelecektir.